żywa Wiara

KsiążkiZOBACZ WSZYSTKIE

Pytanie o Boga. Świętość, mowa i milczenie

autor: Nicholas Lash

Pytanie o Boga. Świętość, mowa i milczenie

Nicholas Lash w swoich wykładach jest intrygująco wyrazisty i prowokująco polemiczny. Z wyspiarską elegancją wytyka współczesnym prądom myślowym przyjęte milcząco nonsensowne założenia. Precyzyjnym narzędziem logicznej analizy dowodzi, że milczenie o rzeczach najważniejszych jest barbarzyństwem, antyhumanizmem, a nawet nihilizmem. Równocześnie roztacza wizję ponowoczesnego uniwersalizmu chrześcijaństwa, jego misji spotkania z innymi i głoszenia Słowa.

Nicholas Lash, pierwszy i jedyny katolicki teolog wśród profesorów teologii - tradycyjnie anglikańskiego - wydziału uniwersytetu w Cambridge, należy do najbardziej wykształconych, najmądrzejszych i najprzenikliwiej myślących ludzi, jakich znam. Profesor mający opinię niezwykle surowego egzaminatora i znakomitego mówcy, znany jest ze swego typowo angielskiego poczucia humoru, suchego, intelektualnego, często kąśliwie ironicznego. Jego studenci i przyjaciele w czasie wykładu zawsze nieco podświadomie czekają na moment, kiedy po dłuższej argumentacji zmierzającej w jednym kierunku wypowie, unosząc w górę palec wskazujący, swoje charakterystyczne "ale"... (Ks. Tomáš Halík).

Nicholas Lash (ur. 1934) jest jednym z najwybitniejszych współczesnych katolickich teologów brytyjskich. Jest wyśmienitym znawcą dzieł św. Tomasza z Akwinu, ale także współczesnych teologów, m.in. Karla Rahnera i Karla Bartha. Znaczący wpływ na jego teologię miała współczesna filozofia (zwłaszcza Wittgenstein), dzięki czemu Lash potrafi dokonywać wspaniałych syntez teologiczno-filozoficznych. Jest autorem licznych publikacji, przez wiele lat był stałym współpracownikiem "The Tablet" oraz wykładowcą teologii na Uniwersytecie w Cambridge.

 

Komentarze (0)

Portal zywawiara.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Dobrodzieje portalu

Kobi

VipDesign

Polecamy

Katolickie Stowarzyszenie TABOR


Tabor

MojRzeszow

vipdesign

zakony.pl

via

Gość Niedzielny

http://sanktuariapolskie.info/